Tadalafil Nedir?

İnsanların birçoğunun iyi bildiği Tadalafil aslında cialis ilacının bir etken maddesi olarak bilinir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından PAH tedavisinde kullanılmak için onay verilmiş bir tür oral ilaçtır. Tadalafil klinik kötüleşme ve egzersiz olayını geliştirmek için kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Aynı zamanda erkekler için sertleşme bozukluğunun önüne geçmeden kullanılır. Ağız yolu alınan bir ilaç türüdür. Sertleşme olayının gerçekleşmemesi birçok erkeği olumsuz etkiler. Tadalafil ihtiyaç dahilinde kullanılması gerekir. Cinsel ilişkiden bir 30 dakika önce alınması gerekir.

Tadalafil Nasıl Çalışır?

PDE5, vücudun bazı bölgelerinde ve akciğerde üretilen GMP adında ki maddeyi parçalayan bir madde olduğu bilinir. Tadalafil bu PDE5 maddesinin etkinliğini azaltır. Azalttığından dolayı da kan damarlarında daha fazla GMP bulunur. Daha fazla GMP damarların genişlemesine ve gevşemesine sebep olur.

Tadalafil Nasıl Kullanılır?

Tadalafil, PAH hastaları için gerekli görülen dozu günde bir kez olacak şekilde 40 mg’dır. Aç veya tok karnına alınabilir. İlaca daha kolay bünyenizin alışması açısından doktor ilk başta günde bir tablet verebilir. Bu tablet daha sonrasında günde iki tablete de çıkabilir.

Tadalafil’in Çok Sık Görülen Yan Etkileri

Tadalafil’in çok etkili yan etkileri yoktur. Çünkü iyi tölere edilir. Fakat sıklıkla görülen yan etkileri şunlardır;

  • Kas ağrısı
  • Bal ağrısı
  • Cildin kızarması
  • Mide fesadı
  • Burun tıkanıklığı
  • Sırt ağrısı
  • Solunum yolu enfeksiyonu
  • Mide bulantısı
  • Kol ağrısı
  • Bacak ağrısı

Tadalafil kan damarlarında gevşeme meydana getirdiği için kan basıncında azalma görülebilir. Buda düşük tansiyonu olan insanlarda daha fazla dikkati gerektirir. Tadalafil’in nitrat ilaçlarla birlikte kullanımı sağlığa zarar verir. Erkeklerin tadalafil kullanımı sonrası uzun süreli yan etkilerinin devam etmesi halinde bir doktor yardımı alınması gerekir.

Tadalafil’in Yan Etkileri Nasıl Takip Edilir?

Tedalafil yan etkileri için düzenli şekilde kan testi yaptırmak gerekir. Doktorlar Tadalafil öncesinde ya da sonrasında kan basıncını düzenli şekilde takip etmek durumunda kalabilir. Fakat bazı insanlarda kan basıncı takibine gerek duyulmaz. İlacın yan etkilerinden dolayı bazı durumlarla karşılaşırsanız kesinlikle doktorunuz bu konuda bilgilendirmeniz gerekir.

Tadalafil Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tadalafil kullanımı güvenirliği PAH hastaları işin belirlenmiştir. Aynı zamanda emziren veya hamile kadınlarda da kullanımı incelenmemiştir. Fakat hayvan çalışmalarına bakıldığında fetüse zarar vermediği görülür.

Tadalafil ilacının yeteri kadar insan üzerinde çalışması olmadığı için hamilelikte tavsiye edilmez fakat özellikle emziren kadınların daha dikkatli olması gerekir. Karaciğer hastalarının hafif ve orta derecesinde olanların günlük Tadalafil dozu 20 mg olarak bilinir. Fakat daha yüksek karaciğer hastalığı bulunan insanlara Tadalafil kullanımı önerilmez.

Aynı şekilde hafif ve orta derecede bulunan böbrek hastalarına günde 20 mg verilebilir. Yine ilacın kişisel tölere etme potansiyeline bakılarak bu doz 40 mg kadar da çıkabilir. Fakat şiddetli böbrek hastalığı bulunan insanlara Tadalafil kullanımı kesinlikle önerilmemektedir.

Tadalafil Hakkında Merak Edilenler

Tadalafil ilacına alerjisi olan hastalar olabilir fakat bu olası değildir. Tadalafil hakkında merak edilen bir diğer konu ise kadınların ve erkeklerin Tadalafil kullanma olayıdır. Tadalafil ilacını her iki cinsiyetteki insanlarda kullanabilir.

İki cinsteki yan etkilerin aynı olduğu görülür. Fakat cinsel işlev açısından kadınlarda olumlu etki gözlemlenmiştir. Tadalafil ilacı ödemesi de SGK kapsamında yer alır. Aynı zamanda Tadalafil doktor reçetesi ole alınır ve öncesinde de ilaç raporu gerekir. İlaç hakkında bilinmesi gereken önemli nokta ise bu ilacın nitrik asit veya nitratlar ile birlikte kullanılmamasıdır. Bunun sebebi Tadalafil kan basınında düşme oluşturmasıdır.

Open chat